Doubly Fed Wind Power Induction Generator
Basic Model:YSBF
Learn More
By adopting a zero-meter installation platform and a side exhaust steam turbine, it is possible to achieve lower construction costs for the factory building, as well as convenient installation and maintenance;
Excellent insulation system, VPI full immersion process;
Advanced production manufacturing technology;
High efficiency, low vibration, low noise;
Strictly controllable temperature rise;
Long service life of the entire machine.
| Type | QF、QFW |
| Power Range | 3~100MW |
| Speed Range | 1500-3000r/min |
| Voltage Range | 6000~13800V |
| Excitation Method | Brushed, Brushless |
| Cooling Type | IC611, IC86W, IC91W |
| Protection Degree | IP44、IP54、IP55 |
| Mounting Type | IM7111、IM7311 |
| Structural Type | Horizontal |
| Starting method | Driven |
| Operation Mode | 50/60Hz |
| Insulation Class/Temperature Rise Class | F/B |
Electricity, metallurgy, petrochemicals, research, shipping, etc.
Contact