Large DC Motor for Mine Hoist
Modelo Básico:ZTD
Ver mais
High power, large torque;
Sturdy structure, reliable performance;
Wide speed adjustment range, smooth operation;
Large overload starting and braking torque;
Suitable for frequently started and braked motors;
High reliability, long service life;
Cheap and reliable control system.
| Type | ZD |
| Center Height Range | 1800~3500mm |
| Power Range | 2800~6000kW |
| Voltage Range | 660~1200V DC |
| Speed Range | 40-500r/min |
| Cooling Type | IC37, IC86W |
| Protection Degree | IP44, IP54 |
| Mounting Type | IM7311、IM7321、IM7312 |
| Structural Type | Horizontal |
| Operation Mode | Below base speed: constant torque, Above base speed: constant power |
| Insulation Class/Temperature Rise Class | H/F, F/B |
Metallurgy, mining, shipbuilding, testing equipment, etc.
contato conosco