Doubly Fed Wind Power Induction Generator
Modèle de base:YSBF
Voir plus
The squirrel-cage asynchronous generator does not require an excitation winding or an excitation cabinet, and there are no issues to consider when using permanent magnets. The structure is very simple, and the manufactur-ing process of the generator is simple and reliable.
It requires full-power frequency converter control.
| Type | YFF |
| Center Height Range | 450~710mm |
| Power Range | 1500~16000kW |
| Poles Range | 4~6 |
| Voltage Range | 690~10500V |
| Cooling Type | IC616、IC666、IC51W、IC81W、IC86W |
| Protection Degree | IP44 |
| Mounting Type | IMB3、IBM20 |
| Structural Type | Horizontal |
| Starting method | Wind driven |
| Operation Mode | Variable Speed Constant Frequency |
| Insulation Class/Temperature Rise Class | H/F、F/B |
The wind power generation industry
Contactez - nous