Increased Safety Type Induction Motor
Modelo básico:YAKK、YAKS
Ver más
High-quality dust-proof protection structure with reliable performance;
High efficiency, energy-saving, environmentally friendly, and with excellent explosion-proof performance for high-speed load scenarios;
Compact structure, easy installation and maintenance;
Low vibration, low noise, and strictly controllable temperature rise;
High reliability of the entire machine, long service life;
| Type | YFBXKK、YFBXKS、YFBPKK、YFBPKS |
| Center Height Range | 355~1120mm |
| Power Range | 250~20000kW |
| Poles Range | 4~16 |
| Voltage Range | 690~13800V |
| Cooling Type | IC611, IC616, IC666 |
| Protection Degree | IP65 |
| Mounting Type | IMB3 |
| Structural Type | Horizontal |
| Starting method | DOL/VFD |
| Operation Mode | 50/60Hz / VFD |
| Insulation Class/Temperature Rise Class | F/B |
| Explosion-protection marking | Ex tb IIIC T130°C Db;Ex tb IIIC T130°C Dc;Ex tb IIIB T130°C Dc |
Petroleum processing, metallurgy, building materials, textiles, grain processing, etc.
Contáctanos