製品について質問はありますか?
中電電機テクニカルコンサルタントがお客様にサービスを提供します!
電話番号:0510-85627777 / 85628006
メールボックス:business@sec-motor.com
Wound rotor structure;
The stator is directly connected to the grid, with a wide speed regulation range and a good wind energy capture rate;
The overall structure is compact and lightweight, with a small cabin load;
It has the ability to withstand low voltage, and the grid connection adjustment is flexible, capable of compensating for the reactive power of the grid.
The rotor with slip ring carbon brushes is prone to wear and tear, requiring regular maintenance. The rotor has copper loss, resulting in a slightly lower power generation efficiency compared to permanent magnet wind turbines;
High efficiency, low vibration, low noise;
Strictly controllable temperature rise;
Long service life of the entire machine.
| Type | YSBF |
| Center Height Range | 450~710mm |
| Power Range | 1350~12000kW |
| Poles Range | 4~6 |
| Voltage Range | 690~10500V |
| Excitation Method | Brushed |
| Cooling Type | IC21、IC26、IC51W、IC616、IC666、IC81W、IC86W |
| Protection Degree | IP23、IP44、IP54 |
| Mounting Type | IMB3、IBM20 |
| Structural Type | Horizontal |
| Starting method | Wind driven |
| Operation Mode | Variable Speed Constant Frequency |
| Insulation Class/Temperature Rise Class | H/F、F/B |
The wind power generation industry
連絡先